НОВИНИ: Інтерв'ю

Михайло Бурч: "Кварцяний змушував нас тренуватися по коліна у воді"

16 жовтня 2012р., 09:56

У 80-90-х роках не було в Україні більш багатогранного голкіпера, ніж Михайло Бурч. Невисокого на зріст стража воріт вирізняла з-поміж колег не лише хороша реакція, а ще й нездоланна жага до бомбардирських подвигів. Тож коли він забив свої перші м'ячі, радянська преса оголосила на нього справжнє "полювання", а вболівальники масово пішли "на Бурча".

Набравши номер знаменитого, але трішки призабутого героя волинського футболу, автор цих рядків почув замість гудків автоматичний спіч: "Вы что, всерьез надеетесь дозвониться к такому занятому человеку?!" Тамуючи сміх, вітаюся з Михайлом Васильовичем. З'ясовується, що Бурч справді заклопотаний - ловить рибу і смажить шашлики. Вся сім'я зібралася на святкування Покрови, а також 70-літнього ювілею УПА. Проте, відмежувавшись від приємного клопоту, голкіпер на півгодини занурюється у спогади.

- Михайле, зараз дуже насичений футбольний період. Осінь - це завжди і матчі збірної, і єврокубки. Як футбольному ветеранові втамувати ностальгію за прекрасними часами, коли він і сам виходив на поле?

- Лише грою. Ось за ветеранів зараз виступаю, в основному - "Волині". Щоправда, на те, щоб часто роз'їжджати по матчах, не маю часу. Але якщо підвертається якийсь турнірчик, то таки виходжу. На якій позиції? Ну, якщо в команді вже є воротар, то можу й у нападі побігати. Все-таки, це ветеранський рівень, тому можна собі дозволити експерименти (Сміється). Високою результативністю не можу похизуватися, але трапляється, що й забиваю.

- Ви народилися в Казахстані. Батько, напевно, був військовим...

- Ні, батько не був військовим. Він там лише служив в армії. Мій дід свого часу воював в УПА і отримав 25 років ув'язнення. Тож довелося моїм батькам переїхати туди. Я народився в Кокчетаві, але вже буквально через місяць сім'я повернулася в Луцьк - дід своє відсидів.

- Вас виховували в патріотичних традиціях?

- Ну звичайно! Дід до самісінької смерті не дивився москальських передач. Він був затятим українцем.

- Мали проблеми з КДБ?

- Мали, мали ми проблеми. Вже потім легше стало, коли я за збірну УРСР почав грати. Кадебісти заспокоїлися, та й дід наче реабілітованим був.

- То сьогодні у вашій родині свято?

- Так, безперечно! Сьогодні ми на шашликах і на риболовлі. Під домом є річка, то ми тут закинули вудочки, може вдасться щось спіймати.

- Коли зробили перші кроки у футболі?

- Розпочав я у 1977 році. Замість луцького СК утворилося "Торпедо", де я ще встиг трохи пограти пліч-о-пліч з Мироном Маркевичем. Це моя перша команда.

- Вас запрошували у збірну УРСР, де ви перетиналися з Ігорем Гамулою. Він вже тоді був настільки імпульсивним і балакучим?

- Яким він був, таким і залишився. Балакучий, як ви кажете. До речі, хороший гравець - на позиції правого півзахисника грав. На футбольному полі ми знаходили спільну мову, хоч він був зі Сходу, а я - із Заходу. Мені довелося ділити місце у воротах зі Сергієм Краковським, який захищав ворота "Дніпра".

- А як забили перший гол? За яких обставин це сталося?

- У той час "Волинь" тренував Мирон Маркевич. Ситуація була наступна: нашій команді в кількох іграх не вдалося забити з 11-метрової позначки. Після одного з тренувань підходжу до Маркевича і кажу: "Навіщо ви хлопців мучите? Давайте я буду бити пенальті". "Давай. Але якщо не заб'єш - більше підходити до "позначки" не будеш", - відповів Богданович. І от граємо з Вінницею - пенальті! Я підійшов і забив. З того часу так і повелося.

- Для СРСР це, напевно, було сенсацією, адже про Чілаверта і Сені ще ніхто не чув...

- Не те слово! До мене телефонували з усього Союзу: "Що таке? Як так сталося?" А на старті незалежного чемпіонату України я навіть деякий час був найкращим бомбардиром першості.

- Вболівальники охоче йшли "на Бурча"?

- У "Волині" не лише я був місцевим, але й ще пару гравців. Мешканці мого району, з якими ходив до школи, вболівали за мене, звісно. Кричали з трибун: "Міша, гол буде?!" Я їм махав рукою: "Так, буде, не хвилюйтеся". Новатором себе не відчував, адже в ті часи за Івано-Франківськ грав Тарас Белей. Цей голкіпер також забивав неодноразово.

- У який спосіб пробивали пенальті? Який у вас був стиль?

- Ну який стиль? Я намагався бити "по голкіперу", тобто, витримував мікропаузу, дивлячись, в який кут він збирається стрибнути. Пару разів виконував "панєнку". Якось мене за таке навіть оштрафували. Було це не в Луцьку, а в словацькому "Хемлоні" - при рахунку 0:0 я пішов бити пенальті і приніс своїй команді мінімальну перемогу. Однак нашого тренера ледь інфаркт не вхопив. На штраф я не образився - в Україні вже звикли до моїх витівок, а тут бідолаха ледь з глузду не з'їхав.

- Доводилося читати, що ваш син рахував батькові голи...

- Мій син не вів статистику. В мене був один знайомий (зараз ніяк не можу його відшукати), який тим ретельно займався. А син так - суто символічно щось занотовував. Тож я не знаю конкретного числа своїх голів, але думаю, що їх десь близько 50, якщо брати до уваги і вищу лігу, і першу-другу, і закордоння. Навіть зі штрафних пару красенів вдалося покласти. Пенальті не забив лише одного разу.

- Чи мали власний ритуал, яким залякували візаві у воротах?

- Ні, не було нічого такого. Я просто розбігався з-за меж штрафного майданчика. Свій перший гол забив у такий спосіб, тож його дотримувався аж до закінчення кар'єри.

- А як діяли, коли пенальті пробивали вже у ваші ворота?

- Ще до удару я обирав кут і стрибав туди. Тобто, я заздалегідь намагався відгадати, куди проб'є суперник. Мене не можна було назвати голкіпером, який спеціалізується на парируванні одинадцятиметрових. Таким, як Шовковський, я не був.

- У 80-х воротарську моду диктували Дасаєв, Чанов, німець Шумахер, француз Батс. Хто з них був вашим кумиром?

- Вважаю, що найкращим голкіпером, про якого доводилося чути і якого пощастило бачити - це Гордон Бенкс. Манера гри, блискуча реакція, неймовірна енергетика. До того ж, він, як і я, був невеликого зросту, тож намагався якомога менше грати на виходах. А який неймовірний м'яч він парирував від Пеле! Король його впритул розстрілював. Між іншим, Лев Яшин також імпонував.

- Ще за Союзу ви встигли пограти під керівництвом Маркевича і Кварцяного. Чи є сенс запитувати, хто з них кращий стратег, а хто - мотиватор?

- Тут навіть запитувати не треба. Мотиватор - Кварцяний, а тактик - Маркевич.

- Віталій Володимирович вже тоді розповідав підопічним про подвиг Матросова?

- Аякже! Він такий завжди був, я його знаю з дитинства. У Кварцяного мотивація - на першому місці. Для нього другого місця не існує, лише перше. Який би не був турнір - тільки перемога.

- Можливо, якесь із тренувань запам'яталося більше, ніж інші?

- У нього кожне заняття було своєрідним (Пауза). Пригадую, були ми якось на зборах - зима, Закарпаття. Провели контрольну гру, яка Кварцяному не сподобалася - хлопці недостатньо жорстко йшли в підкати. То наступне тренування він присвятив лише підкатам. Вода стояла по коліна, а ми відпрацьовували цей прийом. Весело було! Після такого уроку гравці йшли в підкати, як миленькі. Боялися, аби не повторилося таке тренування.

- Одна з "фішок" Кварцяного - підбір гравців гренадерського зросту. Так було завжди?

- Якщо чесно, то ні. В нас різні за зростом гравці виступали. Це вже потім Кварцяний дещо змінив тренерські принципи. Зараз "Волині" бракує Віталія Володимировича, як мотиватора. Дем'яненко - хороший тактик, в цьому він не поступається Кварцяному. Але трапляються ігри, після яких команді хочеться дати кілька "підсрачників".

- У першому незалежному чемпіонаті ви напару з Дмитром Топчієвим стали найкращим бомбардиром "Волині". Чи відчували себе своєрідною "візитівкою" команди?

- Ну бачиш, якщо йдеш десь зараз і відрекомендовуєшся, вболівальники зі стажем - не хлопчиська, а старші люди - пригадують мене: "О, це той воротар, який голи забивав!" Це про щось та й свідчить.

- Чому проміняли українську еліту на команду з нижчих дивізіонів Польщі? Невже їх рівень був однаковий?

- Там зовсім інші причини були, обійдемося без прізвищ... Вперше я подався у Польщу ще до перевороту в Москві. Справа ось в чому: в мене вже була квартира, а в іншого воротаря клубу (не хочу називати прізвища) не було. Підходить тренер і так ненав'язливо каже: "Поїдеш в Польщу, бо якщо залишишся в Луцьку, він грати не буде. А йому квартира потрібна". Я поїхав і, як виявилося, дуже багато здобув у фінансовому плані, адже в Україні тоді були мізерні купони.

- Роман Зуб, який також перебрався з "Волині" в Польщу, розповідав, що "аборигени" його недолюблювали. Мовляв, він забирав їх хліб...

- У мене було по-іншому. Я приїхав в команду, зіграв кілька контрольних ігор, парирував пенальті і виявилося, що в них, за великим рахунком, нема іншого воротаря. З поляками налагодилися нормальні стосунки. Тим паче, більшість гравців були вихідцями зі Східної Польщі - Любліна, інших міст, тож з ними можна було говорити. Як і з президентом клубу, який в недалекому минулому був комуністом.

- А Зуб своїм переходом також вирішив чиєсь "квартирне питання"?

- Ні-ні, така ситуація лише в мене трапилася. Знаєш, як було в ті часи... Дивляться партійні керівники і кажуть: "За що йому давати квартиру? Він же на лаві запасних сидить!" Тож я зробив добре діло - після мого відходу хлопець почав грати і отримав помешкання.

- У Словаччині ви пограли поруч з Русланом Любарським - українцем, якого шанують там, однак мало знають тут...

- Ми грали разом і мешкали разом - спершу в одній кімнаті, потім він оселився в моїй квартирі. Трохи пограв у Запоріжжі, згодом одружився і виїхав в Ізраїль. Що він зараз поробляє навіть не знаю - давно мені не дзвонив, щось із півроку.

- Що придбали на "легіонерські" гроші?

- Автомобіль купив, меблі до квартири... Думаєш, я багацько грошей заробив? Тоді ще такі суми не фігурували, як зараз. В 90-ті роки вважалося, що це багато, а на теперішній час - копійки.

- Повернувшись в Україну, ви застали агонію "Вереса". Що трапилося з фінансовими тилами команди?

- В принципі, нічого екстраординарного не сталося. Там просто президентові клубу не давали того, що він хотів. А хотів він стадіон взяти в оренду і базар, який поруч. Однак місцева влада не пішла назустріч, тож потрохи футбол у Рівному закінчився.

- Найрозгромнішої поразки "Верес" зазнав від "Динамо" з рахунком 0:7. У воротах стояли ви. Вважаєте цей матч найгіршим у своїй кар'єрі?

- Ні. Знаєш, що написали в пресі на наступний день після цього матчу? "Бурч проти "Динамо". Невдовзі приходимо по зарплату, а Коротков (президент "Вереса" - Авт.) каже, мовляв, я не дам тобі грошей - ви програли. Тоді я виймаю газету, а там заголовок "Бурч проти "Динамо". Лужний мені забив, Шевченко, інші динамівці, а я, виявляється, ще й найкращим гравцем став. Уяви собі, як нас рвали в Києві - на німецький хрест. Я тоді настрибався, що "мамо моя рідна".

- А який найгірший матч?

- Найгірший - проти сімферопольської "Таврії", ми тоді 0:6 програли. Прилетіли в Сімферополь у день гри, до того ж літак рухався на невеликій висоті, бо не вистачало гасу. Вийшли зі салону неначе зварені, не до футболу вже було. Та я після великої кількості пропущених голів не впадав у депресію, адже в молодості мене навчили, що гірше смерті нічого не буває. (Пауза) І ляпи траплялися... Був у мене один приятель в Чернівцях, зараз його син грає в "Дніпрі". То він забивав мені з будь-якої точки поля - я був для нього фартовим голкіпером.

- Ви Олійника маєте на увазі?

- Так, саме його. Навіть з 40 метрів мені забивав. Чернівці для мене стали найжахливішим містом з усіх.

- Момент, коли вирішили зав'язати з футболом, пам'ятаєте?

- Так, пригадую. В той день тренер наказав бігти два тести Купера поспіль. Один пробігти складно, а тут відразу два, ще й у 42-річному віці. Я відмовився і сказав, що закінчую з футболом.

- Деякий час ви тренували воротарів "Волині". Як вам Ісса Ндойє - "найкращий голкіпер світу"?

- Із Ндойє не довелося попрацювати. Найкращий воротар? Та він був найгіршим голкіпером світу! З нього такий воротар, як з мене балерина. А Кварцяний вбив собі в голову, що він найкращий голкіпер. Не знаю, чому він таке казав. На полі все було добре видно - що не гра, то помилка. Єдине, що Ндойє вмів робити - це вкидати м'яч далеко в поле. А яка з того користь? Я також не гірше вкидаю.

- Чим займаєтеся зараз?

- Дітей треную, онука виховую. Це мене син ощасливив, донька наразі незаміжня. Сергій, до речі, подавав хороші надії у футболі, грав у Польщі та нашій другій лізі, проте пошкодив зв'язки і на тому закінчив. Прикро, перспективним був захисником.

О.Бабій, Футболу 24

Останній матч

Чемпіонат України
13 тур

Арсенал
1:1
Волинь
м.Київ, "Динамо" ім. Валерія Лобановського
19:00, 26 жовтня 2012р.
Все про матч
Останній матч

Чемпіонат молодіжних команд
13 тур

Арсенал-М
1:3
Волинь-М
м.Бориспіль, Колос
14:00, 25 жовтня 2012р.
глядачів: 150
Все про матч
Турнірна таблиця
М КОМАНДА І О
1 Шахтар 12 36
2 Дніпро 12 24
3 Динамо 12 24
4 Металіст 12 21
5 Арсенал 13 20
6 Металург Д 12 18
7 Зоря 12 17
8 Волинь 13 17
9 Чорноморець 13 17
10 Іллічівець 12 16
11 Ворскла 12 15
12 Таврія 12 15
13 Кривбас 12 14
14 Карпати 12 10
15 Говерла 12 8
16 Металург З 13 2
Детальна таблиця
Турнірна таблиця
М КОМАНДА І О
1 Зоря-М 12 28
2 Шахтар-М 12 26
3 Металіст-М 12 23
4 Динамо-М 12 19
5 Дніпро-М 12 18
6 Таврія-М 12 18
7 Ворскла-М 12 17
8 Металург-М З 13 17
9 Іллічівець-М 12 16
10 Карпати-М 12 16
11 Чорноморець-М 13 16
12 Металург-М Д 12 15
13 Волинь-М 13 15
14 Кривбас-М 12 14
15 Арсенал-М 13 7
16 Говерла-М 12 6
Детальна таблиця
Яких об`єктів інфрастурктури найбільше потребують нині клуб та вболівальники?
Яких об`єктів інфрастурктури найбільше потребують нині клуб та вболівальники?
Магазин атрибутики (14) - 15.05%
Облаштування стадіону "Авангард" (65) - 69.89%
Облаштування тренувальної бази (3) - 3.23%
Фан-кафе (4) - 4.3%
Реконструкція стадіону "Підшипник" (7) - 7.53%